Często wśród osób niezajmujących się na co dzień sprzedażą firm pada stwierdzenie, że „tylko idiota sprzedaje dobrze działający biznes. Nie jest to prawdą, a takie mity padają z ust tych, którzy mają zbyt małe podmioty, by myśleć o ich sprzedaży.

Dlaczego warto sprzedać firmę i kiedy się to robi?

Okazuje się, że najbogatszymi osobami w USA są te osoby, które wyszły z korporacji, są tzw. najemnymi prezesami oraz dyrektorami firm oraz zmonetyzowali swoje akcje. Samo posiadanie firmy, która na giełdzie plasuje się w czołówce nie daje bogactwa, ponieważ różne wydarzenia mogą sprawić, że ta firma przestanie być tyle warta. Dobrym przykładem będzie Elon Musk – dzisiejszy multimilioner, który na początku swojej działalności sprzedał wyszukiwarkę Zip One, by później posiadać środki na rozwój nowych technologii oraz swoich wizji nowoczesnego życia, w tym Tesli – jednego z pierwszych tak nowoczesnych samochodów elektrycznych na świecie. Wcześniej jednak zakupił on Xcom oraz założył PayPal – wirtualną portmonetkę, z której miliony ludzi korzysta na co dzień. Lata 90’ przyniosły wielki boom na zakładanie firm oraz ich rozwijanie. Posiadanie własnej działalności niestety wiąże się nie tylko z ryzykiem, ale przede wszystkim z ogromem pracy, jaki musimy włożyć w jej rozwój. Wielu przedsiębiorców postanowiło więc przed emeryturą sprzedać firmy, by zyskać konieczną gotówkę do godnego życia już po zakończeniu pracy. Firmy więc nie były przekazywane kolejnym pokoleniom, tylko były kupowane przez inne osoby, które chciały mieć sprawdzoną markę, z pewnymi i wypracowanymi dochodami. Często firmy sprzedawane są wtedy, kiedy firmy są przekazywane przez rodziców, a dzieci nie wiedzą, jak poradzić sobie z nowym obowiązkiem. Sukcesja staje się więc rodzajem przekleństwa i problemem, dlatego sprzedaż firmy okazuje się bardzo dobrym wyjściem. Oczywiście firmy sprzedawane są również przez takie osoby, które mają już wiek tzw. sukcesyjny, czyli są przed emeryturą, ale nie posiadają własnych dzieci. Wtedy taka transakcja okazuje się być koniecznością. Dobrym powodem do sprzedaży firmy jest chęć budowania czegoś nowego, dzięki czemu możemy się rozwijać i być na bieżąco z różnymi trendami i technologiami. Dzięki pozyskanym środkom znacznie łatwiej jest stworzyć nową firmę od podstaw.

Jakie są plusy sprzedaży firmy oraz jak to zrobić?

Głównym plusem sprzedaży firmy, która ma już jakąś wartość i generuje stałe obroty, są dodatkowe środki na nowe inwestycje. Kupujemy tym samym czas, który możemy poświęcić na szkolenie się albo poznawanie nowych technologii dla nowej firmy. Nie musimy pozyskiwać doradców lub sprzętów, ponieważ posiadamy już gotówkę, by kupić niezbędne elementy, w tym również towar do sklepu, serwer lub maszyny. Dodatkowo rozmawiając z inwestorami i prowadząc negocjacje jesteśmy już na wygranej pozycji – stworzyliśmy firmę, która rozwinęła się i w dodatku ktoś chciał za nią zapłacić. To oznacza, że wiemy, jak zarządzać własnym środkami i mamy pomysł, który pomoże nam rozwinąć kolejny biznes. Znajomość wartości własnej firmy jest bardzo ważna, ponieważ daje przedsiębiorcy decyzję. Może zdecydować, czy chce sprzedać firmę, czy poczekać. Jak sprzedać firmę? Najważniejsza jest jej wycena, ponieważ wartość firmy jest zawsze dynamiczną miarą i zmienia się nawet kilka razy w ciągu kilku miesięcy. Wycena jest dokonywana na podstawie obrotu, ale również branży – czy jest ona rozwojowa, czy nie. W tym celu warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy pomogą realnie wycenić firmę oraz pomóc nam sprzedać swój biznes