Markę oraz wiarygodność firmy buduje się latami, m.in. poprzez odpowiednie podejście do klienta, naszą fachowość oraz wiedzę. W dobie Internetu możliwe jest zbudowanie tzw. chwilowej wiarygodności, co jednak nie sprawi, że klienci będą nas bardziej cenili. Niestety takie firmy są weryfikowane po czasie, kiedy okazuje się, że za słowami zawartymi w chwytliwych reklamach nie ma niczego więcej. By jednak promować wartość, jaką jest nasza praca, konieczny będzie marketing, oparty na znanych zasadach sprzedaży.

Na czym polega marketing partyzancki?

Marketing powinien być przede wszystkim dopasowany do wielkości firmy. Pojedynczy freelancer nie zbuduje samodzielnie kampanii reklamowej, nad którą w dużych korporacjach pracuje cały sztab ludzi – od marketingowców, po grafików i copywriterów. Każda marka powinna mieć marketing dopasowany do możliwości czasowych i finansowych. W marketingu partyzanckim efekt jest widoczny dość szybko – docieramy do klientów tak, by marka stała się widoczna i rozpoznawana. Nie jest konieczne tworzenie bardzo skomplikowanych przygotowań, w tym strategii marketingowej, ponieważ to głównie my opowiadamy o sobie, czego nie będą umieć specjaliści od e-commerce, którzy nie znają nas ani naszej branży. Celem jest widoczność, ponieważ najważniejsze jest zebranie informacji, kto będzie interesował się naszym produktem lub usługą. Wtedy dopiero możemy stworzyć strategię, dopasowaną do rozpoznanej grupy docelowej. Należy wyzbyć się również myślenia o tym, że nasza grafika na social media lub content nie są wystarczająco dobre. To jedynie dodatki, które co prawda robią dobre wrażenie, jednak to produkt i usługa mają bronić się same. Nie musimy inwestować w bardzo dobrej jakości kamery lub mikrofony, by stworzyć film reklamowy. Powinien on wzbudzać emocje, być ciekawy, a przede wszystkim szczery. Istnieje bowiem wiele profesjonalnie wykonanych kampanii reklamowych, które zginęły wśród kampanii innych firm. Dzieje się tak, ponieważ były one zrealizowane perfekcyjnie pod względem technicznym, ale niestety nie przyciągnęły żadnej uwagi.

Na co składa się marketing partyzancki?

Marketing partyzancki zakłada, że wytrwałością i uporem możemy dojść do naprawdę dobrych efektów sprzedażowych. Kiedy nie mamy zbyt wielu środków finansowych na drogie analizy produktu oraz grupy docelowej, pozostaje nam jedynie próbowanie oraz uczenie się na błędach. Na początku kampanie oraz filmy reklamowe nie będą wykonane idealnie, ale z czasem sami możemy nauczyć się, jak wykonywać wszystko ciekawie i z pomysłem. Na marketing partyzancki składają się m.in. teaser. To krótkie zwiastuny reklamowe, w których zawarte są niektóre informacje o produkcie. W nich warto umieścić element zaskoczenia lub wprowadzić element refleksji, by widz chciał zapoznać się z naszą marką osobistą lub produktem. Bardzo ważnym i przemawiającym do widzów sposobem reklamy jest lifestyle insert. Taka reklama pokazuje codzienne zastosowanie produktu, co wpływa na emocje, a nawet przywołuje nostalgiczne wspomnienia z dzieciństwa. Niekonwencjonalnymi sposobami na reklamę są flash-mob, czyli spontaniczna akcja, odbywająca się w miejscach publicznych oraz gry miejskie, które angażują zainteresowane osoby i umacniają pozytywny wizerunek firmy.

Dlaczego marketing partyzancki jest najlepszym rozwiązaniem dla małych firm?

Marketing partyzancki będzie idealnym rozwiązaniem dla niewielkich firm oraz mikroprzedsiębiorstw.
    • Nie zajmuje wiele czasu – pomijamy bardzo długie przygotowania do stworzenia kampanii reklamowej.
    • Nie musimy angażować w niego profesjonalistów – wiele filmów reklamowych możemy stworzyć sami.
    • Angażuje odbiorców w nasz produkt i sprawia, że marka jest odbierana pozytywnie.
    • Zwiększa naszą kreatywność oraz uczy szybkiej reakcji na odbiór naszej reklamy.
    • Daje szybkie efekty, bez potrzeby wydawania dużych środków finansowych na wynajęcie studia, opłaty dla zespołu marketingowców lub na stworzenie grafik.
    • Większość sposobów reklamy jest darmowa lub pozornie darmowe – czyli wymagają nakładu czasu lub energii.
Marketing partyzancki jest wyjątkowo trafiony dla mikrofirm, które nie posiadają środków na reklamę. Lepsze jest posiadanie czegoś, co jest darmowe i nie wygląda profesjonalnie od nieposiadania żadnej reklamy. Nawet pozornie prosta reklama, pojawiająca się w social mediach lub na stronie internetowej da lepsze efekty niż jej brak. Na początku drogi z własną firmą konieczne jest wykupienie własnej domeny oraz stworzenie choćby prostej wizytówki, dzięki której firma będzie bardziej wiarygodna i przede wszystkim widoczna. Z biegiem czasu i rozwoju firmy można rozwijać stronę www, dodawać do niej więcej informacji i rozbudowywać ją, np. o blog tematyczny. Nawet prosta, ale działająca strona www będzie lepsza niż jej brak. Trzeba pamiętać, że wykonywanie profesjonalnej strony internetowej zajmuje czasem nawet 6 miesięcy. To stracony czas, przez który nasi klienci mogliby zaznajomić się z marką i ją dostrzec. Jeśli więc nie mamy środków na stworzenie idealnie wyglądającej strony, wykonajmy jej jedynie szkicową i prostą wersję.
SprzedajFirme.com